Darul de Crăciun

În cadrul parteneriatului dintre Colegiul Național Vasile Goldiș Arad și Parohia ortodoxă română Grădiște 2 Arad, la concusului Darul de Crăciun, elevii școlii noastre au primit urmatoarele premii:
1.La secțiunea Creație plastică 5-9 ani:
Premiul I Chepețan Tudor-clasa a II-a D
Premiul III – Neamțu Bogdan-clasa a II -a B
2. Sectiunea Creație plastică 10 -14 ani
Premiul I – Belei Cristian -clasa a IV-a B
Premiul al II -lea Matica Dragoș -clasa a IV-a C
3. Sectiunea Creație literară 10-14 ani
Premiul I Moroc Sasha -clasa a IV-a B
Premiul al II-lea Szatmari Eduard -clasa a IV -a B
Premiul al III-lea Gana Elena -clasa a IV -a B
4. Sectiunea Creație literară 5-9 ani
Premiul special( fiind singurul candidat) Fofiu Irena -clasa a II -a D.

În așteptarea lui Moș Crăciun

Am primit urmatoarea:

INVITATIE

Palatul Copiilor Arad și filiala Clubul Copiilor Pecica organizează în perioada 14 noiembrie – 20 decembrie 2022 o nouă ediție a Concursului județean de abilități practice „În așteptarea lui Moș Crăciun”, concurs care se adresează elevilor din clasele 0 – VIII din învățământul formal și nonformal, și care își propune valorificarea abilităților practice și a  cunoștințelor dobândite de elevi în cadrul educației formale, într-un context diferit.

Concursul este cu participare indirectă și constă în realizarea de:

  • Felicitări
  • Ornamente și accesorii pentru Crăciun
  • Machete de avioane sau roboți
  • Felicitări digitale (folosind editoare de text sau grafice) 

Tema lucrărilor va fi Moș Crăciun și sărbătorile de iarnă, lucrările putând fi realizate individual, dar și în echipă, cadrul didactic coordonator nefiind limitat la un anumit număr de lucrări.

 

Menționăm că acest concurs este propus pentru Calendarul Activităților Educative Județene 2023, iar câștigătorii locurilor I, II și III se vor califica la Concursul  Interdisciplinar ȘTIINȚA CA O JOACĂ din luna mai 2023. Informații suplimentare pe adresa de e-mail stiintacaojoaca@gmail.com.

 

Catva elevi ai scolii nostre participa si ei:

https://padlet.com/stiintacaojoaca/h87ewtzl6o5wh2u8

 

 

Ioan Aron 2023

Conform calendarului

Calendar concurs regional de matematică „Ioan Aron” – an școlar 2022-2023

  • Etapa pe școală se desfășoară în 18-26 noiembrie, în fiecare școală.
  • Etapa pe centru (municipiu) se desfășoară în 17 decembrie, în centre zonale și municipiul Arad.

    Mențiune: Data etapei pe centru a fost modificată pentru că se suprapunea cu concursul de matematică Lumina Math.

  • Etapa județeană se desfășoară în 4 martie, la Colegiul Naţional ,,Preparandia – Dimitrie Ţichindeal” Arad.
  • Etapa regională se desfășoară în 5-6 mai, la Colegiul Naţional ,,Preparandia – Dimitrie Ţichindeal” Arad.

Sâmbătă, 17 decembrie 2022, începând cu ora 9, se va desfășura etapa locală (pe centre) a Concursului de matematică Ioan Aron.

Proba scrisă va dura două ore.

Elevii participanți se vor prezenta în intervalul 8.00 – 8.30 și vor avea asupra lor carnetul de elev vizat la zi, instrumente de scris de culoare albastră, creion, instrumente de geometrie și eventual o sticlă de apă.

În municipiu, aceasta se va desfășura la Colegiul Național ”Preparandia – Dimitrie Țichindeal” Arad.
Repartizarea elevilor pe săli este atașată mai jos.

În județ, aceasta se va defășura în centrele anunțate în prealabil.
Repartizarea elevilor în aceste centre va fi afișată la avizierul centrelor desemnate, cel târziu sâmbătă dimineață.

Inspector școlar
prof. Alexandru Popa

Rezultate:

Felicitari elevilor si profesorilor care i-au pregatit pentru calificarea la etapa judeteana a Concursului Regional de Matematica IOAN ARON 2022-2023

NR. CRT. NUME/ PRENUME ÎNVĂȚĂTOR/ PROFESOR CLS
1 JURCĂ VLAD DOLHA VIOREL 3
2 VIDA EVELYN DOLHA VIOREL 3
3 CIUPE AYAN MICA-PRUNDEANU ANCA 3
4 BOUKHELF KHALIL MICA-PRUNDEANU ANCA 3
5 GIURGIU CAMELIA DOLHA VIOREL 3
6 SERAC DAVID DOLHA VIOREL 3
7 NISTOR ANDREI DOLHA VIOREL 3
8 GYENGE LARISA DOLHA VIOREL 3
9 DAVIDESCU DAMIAN DOLHA VIOREL 3
10 BOTEZATU ALEXANDRA DOLHA VIOREL 3
11 BĂTRÂNUȚ ANASTASIA DOLHA VIOREL 3
12 BERCUȚ BOGDAN DOLHA VIOREL 3
13 NIȚU CONSTANTIN FĂRCUȚ RODICA 3
14 DRĂGAN ALEXANDRU MICA-PRUNDEANU ANCA 3
15 PITZKO RAPHAELA ANTONIA FĂRCUȚ RODICA 3
16 HĂNCILĂ ALEXANDRU DOLHA VIOREL 3
17 BAIDUCA MARIA FĂRCUȚ RODICA 3
18 DREGHICI LUCA MICA-PRUNDEANU ANCA 3
19 MIHUȚ ANNE BEATRICE FĂRCUȚ RODICA 3
20 FRENȚI ELISA MICA-PRUNDEANU ANCA 3
1 CIOROGARI RAISA BURCIU EMILIA 4
2 OBLOJA PATRICK BURCIU EMILIA 4
3 ROȘOGA RADU BURCIU EMILIA 4
4 UNC ALEXANDRU IOAN TRUȚĂ ANCA 4
5 BUZOIANU ȘTEFAN BURCIU EMILIA 4
6 GABRIAN NATALIA BURCIU EMILIA 4
7 ROȘU ALBERT EDUARD ALEXANDRU TRUȚĂ ANCA 4
8 AGUD NORBERT BURCIU EMILIA 4
9 KRONPASCHI GABRIEL CRISTIAN 4
10 TAMAȘ GIULIA BURCIU EMILIA 4
11 TATT LUCA BURCIU EMILIA 4
12 BABȚAN ALBERT BURCIU EMILIA 4
13 BAMFIL ȘTEFAN TRUȚĂ ANCA 4
14 BUNGĂU LUCAS CRISTIAN TRUȚĂ ANCA 4
15 VIERU ȘTEFAN IOAN TRUȚĂ ANCA 4
16 LEȚ AYAN BURCIU EMILIA 4
17 ANDRUȚĂ SOPHIA BURCIU EMILIA 4
18 SZATMARI EDUARD ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
19 MOȚ ALEXANDRU ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
20 CORCHIȘ ROXANA ANDREEA 4
21 MOMÂLCĂ DRAGOȘ TRUȚĂ ANCA 4
22 VĂDUVA ALEXANDRU MAXIMILIAN 4
23 ȘTEFAN VICTOR ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
1 MATECIUC CRISTIAN BUȚIU EMILIA 5
2 BOCȘE ANAMARIA CIOBANU CRISTINA 5
3 VICZKUS NICOLETA CIOBANU CRISTINA 5
4 CÂRLOGANU NICOLETA CIOBANU CRISTINA 5
5 DIACONU BIANCA BUȚIU EMILIA 5
6 KATONA ERIC BUȚIU EMILIA 5
7 DEMA GABRIEL CRISTIAN BUȚIU EMILIA 5

Felicitari si celorlati participanti pentru efortul depus

NR. CRT. NUME/ PRENUME ÎNVĂȚĂTOR/ PROFESOR CLS
1 VANCIA ANA MARIA FĂRCUȚ RODICA 3
2 MOLDOVAN ALEXANDRU MICA-PRUNDEANU ANCA 3
3 ȘERBAN ȘTEFANIA DENISA FĂRCUȚ RODICA 3
4 STĂNCILĂ SARA MICA-PRUNDEANU ANCA 3
5 VLAD ALESSIA ANA MARIA FĂRCUȚ RODICA 3
6 CÂRLOGANU MARIA SOFIA FĂRCUȚ RODICA 3
7 OBLOJA SARA ANDREEA MARIA FĂRCUȚ RODICA 3
8 BIZĂU ALISSA – SARA FĂRCUȚ RODICA 3
9 NAN BEATRICE MICA-PRUNDEANU ANCA 3
10 NEGREAN MARC DOLHA VIOREL 3
1 GOIAN SARAH ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
2 TĂȘEDAN PATRICK IOAN 4
3 BREBAN LUCA GABRIEL 4
4 ATHANASIU VICTOR ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
5 BOTEAN TUDOR 4
6 ȚÎRLE IANIS ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
7 COSMA MARIA ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
8 MIHAI EMMA ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
9 COCOȘ NATALIA ȘTEFĂNUȚ MARIA CRISTINA 4
1 BRAKSAI SIMINA IOANA BUȚIU EMILIA 5
2 MIHUȚ ALESSIA CIOBANU CRISTINA 5
3 TRIPON RUXANDRA CIOBANU CRISTINA 5
4 VLADU SOFIANA MARIA
CODRINA
BUȚIU EMILIA 5
5 PONTA MARIA CIOBANU CRISTINA 5
6 DRAGOMIR MARC CIOBANU CRISTINA 5
7 GHEORGHE ALESSIA CIOBANU CRISTINA 5
8 JURJ TUDOR CIOBANU CRISTINA 5
1 HORHOGEA AMEDEA MIHĂILESCU RAREȘ 6
1 POP RĂZVAN BOGDAN BUȚIU EMILIA 7
2 VOLENTIR ALEXANDRU
NICOLAE
BUȚIU EMILIA 7
3 KOVACS NORBERT BUȚIU EMILIA 7
4 SERE BIANCA ANAMARIA BUȚIU EMILIA 7
5 MIHUȚ ALEXANDRU GEORGE BUȚIU EMILIA 7
6 TEȘEDAN RICHARD MARK BUȚIU EMILIA 7
1 GYENGE BOGDAN SILVIU BUȚIU EMILIA 8
2 SPĂTARU MĂDĂLINA ELENA BUȚIU EMILIA 8
3 STRATULAT DENIS MARIAN BUȚIU EMILIA 8
4 BAN ARTHUR ALDESCU MIRELA 8
Etapa pe școală a Colegiului Național Vasile Goldiș se va desfășura sâmbătă, 26 noiembrie orele 900 la localul de pe Augustin Doinaș.
Elevii sunt așteptați de la ora 830 la ora 850.


Succes!

LuminaMath 2022

 

 

De la ISJ prin Inspector școlar prof. Alexandru Popa:

Sâmbătă, 10 decembrie 2022, începând cu ora 10, se va desfășura la Colegiul Național ”Vasile Goldiș” Arad (clădirea de pe Calea Victoriei, lângă Spitalul Județean Aradetapa județeană a Concursului de matematică LuminaMath.
Proba scrisă va dura două ore; elevii vor sta în sală cel puțin o oră. De asemenea, elevii rămași în ultimele 15 minute ale concursului vor trebui să stea în sala de examen până la expirarea celor 2 ore.
Elevii participanți se vor prezenta în intervalul 9.00 – 9.30 și vor avea asupra lor carnetul de elev vizat la zi, instrumente de scris (creion/pix) și eventual o sticlă de apă. În timpul probei scrise, elevii nu au voie să vorbească între ei, nu au voie să utilizeze aparate electronice de orice fel, sau ustensile ajutătoare (calculator, raportor, riglă cu calcule/formule matematice).

 

Elevii participanți sunt rugați să se prezinte și sunt așteptați la această locație, la data și ora precizată mai sus, chiar dacă pe email au fost îndrumați, dintr-o eroare, spre altă locație!!!

 

De la LuminaMath:

Îți recomandăm sa fii la centrul de examen la ora 09.00.

Accesul în săli se va face până la orele 09:30.

Îți recomandăm sa ajungi mai devreme la centrul de examen pentru a putea identifica sala de examen la care ai fost repartizat. La centrul de examen vor fi afișate listele cu repartizarea pe săli. De asemenea pe ușa fiecărei săli de examen va fi afișată lista cu elevii repartizați în sala respectivă.

Prezența elevilor se va face pe baza carnetului de elev vizat la zi și/sau cartea de identitate, dacă este cazul.Elevii care nu au carnet de note vor prezenta obligatoriu un document cu fotografie (pașaport, etc).

Poți aduce cu tine următoarele obiecte: creion, pix, gumă de șters, ascuțitoare, câteva pagini albe (ciorne) precum și o sticlă de apă/suc (maxim 0,5 litri).

Testul va fi de tip grilă și va fi necesar să marchezi răspunsurile tale pe foaia de răspuns personalizată pe care o vei primi.

IMPORTANT! Răspunsurile se marchează cu creionul sau cu pix albastru sau negru.

Iți recomandăm să iți gestionezi timpul cu atenție; în măsura în care nu poți rezolva o problemă treci la următoarea urmând să revii la problemele mai dificile după ce parcurgi toate întrebările. Incearcă să îți menții calmul pe tot parcursul testului și să te concentrezi la rezolvarea problemelor.

Nu vei putea utiliza calculatorul, telefonul mobil, sau alte instumente de comunicare. In măsura în care veniți cu telefonul mobil la examen acesta trebuie să fie inchis. Cei ale căror telefoane vor funcționa în timpul examenului vor fi descalificați. Orice tentativă de fraudare va fi pedepsită cu excluderea din examen.

Mult succes!

APEL SELECȚIE Save the Nature, Save Your Life

APEL SELECȚIE CANDIDATURI INDIVIDUALE  MOBILITATE SPANIA  IANUARIE 2023

Selectarea obiectivă, transparentă şi nediscriminatorie a participanților aparţinând grupului ţintă (cadre didactice și elevi) la mobilitățile din cadrul proiectului ERASMUS+ KA2 : Save the nature, save your LIFE, cu numărul de referinţă: 2020-1-IT02-KA229-079285_3

Această procedură se aplică elevilor de la Colegiul Național “Vasile Goldiș” Arad care doresc să participe la mobilităţile proiectului ce vor avea loc în perioada anilor şcolari 2021-2023, în urma înscrierii voluntare în procesul de selecție.

4 locuri pentru elevi 

2 locuri pentru cadrele didactice

ANUNT POSTURI

A N U N Ţ

Colegiul Naţional „Vasile Goldiş” Arad scoate la concurs:

  • 1  post îngrijitor curățenie  
  • 1 post muncitor calificat – electrician
  • 1 post supraveghetor de noapte în caminul internat

Concursul va avea loc în data de 08.09.2022 ora 10:00 

  • afișarea rezultatelor în urma verificării dosarelor  2.09.2022
  • proba scrisă   în data de 08.09.2022 ora 10:00
  • interviul în data de 08.09.2022  ora 12:00
  • proba practică în data 08.09.2022 ora 13:00

 la sediul Colegiului Naţional „Vasile Goldiş” Arad, Calea Victoriei nr.1-3. 

Înscrierile se pot face la secretariatul şcolii în fiecare zi de luni până vineri între orele 10:00-12:00 până la data de 30.08.2022.

Condiţii generale:

  • Studii generale/medii
  • Vechime în specialitate nu necesită

Dosarul de înscriere va cuprinde:

  • Cerere de înscriere la concurs
  • Copia actului de identitate
  • Copiile documentelor care să ateste nivelul studiilor şi ale specializării
  • Copia carnetului de muncă sau adeverinţe care să ateste vechimea în muncă 
  • Cazier juridic
  • Adeverinţă medicală care să ateste starea de sănătate
  • Curriculum vitae
  • Alte documente relevante pentru desfăşurarea concursului.

Concursul constă în: 

  • Selecţia dosarelor 
  • Proba scrisă  
  • Interviul
  • Probă practică

Tematica: Pentru postul de îngrijitor curățenie

  1. LEGEA NR. 477 / 2004 – PRIVIND CODUL DE CONDUITĂ A PERSONALULUI CONTRACTUAL DIN AUTORITĂȚILE ȘI INSTITUȚIILE PUBLICE: – Cap.II – Norme generale de conduită profesională a personalului contractual, art.7
  2. LEGEA 53 / 2003 ACTUALIZATĂ – CODUL MUNCII ,,RĂSPUNDEREA DISCIPLINARĂ” (ART.247 – ART.252) 
  3. CURĂȚAREA ȘI DEZINFECȚIA
  4. INSTRUCȚIUNI PROPRII DE SECURITATE ȘI SĂNĂTATE ÎN MUNCĂ PENTRU ÎNGRIJITOARE CURĂȚENIE.

Tematica: Pentru postul de muncitor

  1. Legea nr. 319 / 2006 – a securității și sănătății în muncă, actualizată cu modificările și  completările ulterioare, cap.IV – obligațiilelucrătorilor;
  2. Legea nr. 477 / 2004 – privind codul de conduită a personalului contractual din autoritățile și instituțiile publice: – cap.II – norme generale de conduită professională a personalului contractual, art.7,
  3. Legea 53 / 2003 actualizată – codul muncii ,,răspunderea disciplinară” (art.247 – art.252) 

Tematica: Pentru postul de supraveghetor de noapte

  1. Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar
  2. Legea 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului, republicat 2014 , Capitolul II Drepturile copilului
  3. Legea nr. 319 / 2006 – A securității și sănătății în muncă, actualizată  cu Modificările și completările ulterioare,  Cap.IV – Obligațiile lucrătorilor;
  4. Legea nr.307/2006 privind apărarea împotriva incendiilor Secțiunea a 6-a: Obligațiile administratorului, conducătorului instituției, utilizatorului și salariatului

 

Scoala Europeana

de pe site-ul Ministerului Educației:

... Reluată după o întrerupere de doi ani provocată de pandemia de Covid-19, 
competiția națională „Școală Europeană” este una dintre inițiativele
Ministerului Educației pe care instituțiile europene o recunosc 
drept exemplu de bune practici în privința implementării 
și dezvoltării politicilor europene din domeniul educației.

La ediţia curentă s-au înscris 131 de unităţi de învăţământ preuniversitar din 36 de județe și din Municipiul București.

Pe primele 5 locuri s-au clasat Școala Gimnazială „George Vâlsan” din Amara (196 de puncte),

Liceul de Arte „Ionel Perlea” din Slobozia (195 de puncte), Școala Gimnazială nr. 10 Suceava (193 de puncte),

Colegiul Tehnic „Lațcu Vodă” Siret (191 de puncte) și Școala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui (190 de puncte).

Rezultatele complete sunt disponibile aici.

 

În funcţie de judeţele de provenienţă, se înregistrează următoarea distribuţie a celor 90 de şcoli câştigătoare:

Bucureşti – 11,  Suceava și Dolj – câte 9, Iaşi – 6, Gorj – 5, Cluj, Timiş, Bihor şi Vaslui – câte 4, Buzău, Dâmboviţa, Ialomiţa şi Prahova – câte 3,

Botoşani, Constanţa, Călăraşi, Giurgiu, Hunedoara, Ilfov, Maramureş, Neamţ – câte 2,

Arad, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Caraş-Severin, Covasna şi Olt – câte una.

 

Pe lângă Certificatul „Şcoală Europeană” 2022, fiecare școală premiată beneficiază și de suma de 5.000 lei,

utilizabilă pentru dotarea instituției. Decizia privind bunurile achiziţionate aparţine conducerii fiecărei unităţi de învățământ.

Activităţile/proiectele/programele luate în considerare la ediția din acest an au fost cele desfășurate în perioada septembrie 2019 – iulie 2022, respectiv:

a) derulate de școli prin programele de educație și formare profesională gestionate în Uniunea Europeană de Comisia Europeană, Parlamentul European sau alte instituții europene: Erasmus+, e-Twinning, Școli-ambasador ale Parlamentului European, Euroscola, Lider European, EuroQuiz etc.;

b) derulate de școli în parteneriat cu ambasade, universități și școli din Uniunea Europeană, companii europene, asociații profesionale europene, ONG–uri cu scop educațional/de formare profesională care activează la nivel european etc.;

c) finanțate din fonduri structurale, în care școala este aplicant sau partener.

 

Evaluarea candidaturilor s-a realizat pe baza următoarelor criterii:

 

  1. coerenţa activităţilor derulate în cadrul proiectelor/programelor europene cu politica generală a unităţii şcolare
  2. integrarea activităţilor derulate în cadrul proiectelor/programelor europene în programul curent al şcolii
  3. performanțele școlare reflectate în rezultatele elevilor
  4. asigurarea egalităţii de şanse și facilitarea accesului la educație
  5. continuitate şi constanţă în derularea de activităţi/proiecte/programe europene
  6. strategie şi modalităţi de implementare și evaluare
  7. strategie şi modalităţi de valorizare (diseminare şi exploatare a rezultatelor/produselor)
  8. dezvoltarea dimensiunii europene a educaţiei prin activităţile de cooperare europeană
  9. calitatea și coerența documentelor de candidatură (documentele manageriale pentru perioada 2019 – 2022, formularul de candidatură și portofoliul ilustrativ).

 

Certificatul „Școală Europeană” este valabil trei ani, la finalul cărora școala trebuie să candideze din nou pentru a reconfirma titlul obținut. Astfel, pentru menținerea titlului, pe lângă un management coerent și performant, școlile trebuie să dezvolte noi proiecte de parteneriat școlar cu unități similare din Europa. Obținerea titlului de „Școală Europeană” conferă recunoaștere și prestigiu în cadrul comunităților educaționale, iar eforturile depuse pentru menținerea titlului obținut denotă un interes tot mai crescut pentru dezvoltarea de noi și noi proiecte, ceea ce conduce la o îmbunătățire a managementului școlar și la dezvoltarea unei culturi organizaționale solide.

 

Prin această inițiativă, lansată în 2004, Ministerul Educației încurajează și motivează participarea unităților de învățământ preuniversitar din România la programele europene din domeniul educației și formării profesionale (Socrates 1997-2006, LifelongLearning 2007-2013, Erasmus+ 2014-2020 și Erasmus+ 2021-2027) și contribuie la dezvoltarea mobilității internaționale și la schimbul intercultural, obiective asumate pentru construirea Spațiului European al Educației.

 

La cele 17 ediții ale competiției naționale „Școală Europeană” (2004-2022) au participat 2.290 de unități de învățământ din toate județele țării, 952 dintre acestea primind certificatul și trofeul „Școală Europeană”. Impactul pe care această competiție l-a avut asupra comunităților educaționale, în toți acești ani, a făcut din această inițiativă a Ministerului Educației o competiție de elită.

 

Mențíonăm că la acestă ediție Colegiul Național Vasiel Goldiș a fost singura instituție din județul Arad care a primit această distincție.

Ioan Aron 2022

 

Etapa județeană 2022

 

In data de 7 mai 2022 un grup de 82 de elevi (de la clasele III-IV/gimnaziu) si 13 cadre didactice au participat si organizat etapa locala a concursului de matematica „Ioan Aron” sub egida ISJ Arad si Colegiul Naţional „Preparandia – Dimitrie Ţichindeal” Arad. Subiecte si bareme gasiti mai jos:

Subiecte, bareme, etc

iTEC

De la ISJ

Anul acesta proiectul iTEC revine fizic în luna mai cu 5 probe: AI Development, Cybersecurity, Web Development, Mobile Development și UI/UX.

Ne dorim ca vestea să ajungă la cât mai mulți liceeni pasionați de sfera IT&C, probele din acest an reprezentând momentul oportun pentru ca ei să își valorifice cunoștințele acumulate pe parcursul anilor de studiu.

Atașez mai jos textul și imagine pentru postare, în cazul în care liceele doresc diseminarea informației:

„iTEC, proiect marca Liga AC, revine în acest an cu cea de-a XV-a ediție.

Competiția, dedicată studenților și liceenilor, revine în luna mai cu încă cinci probe, de echipă de data aceasta, care le permit participanților să pună în aplicare cunoștințele dobândite, dar și pasiunea lor pentru diferite arii din sfera IT&C.

Probele cu care revine în acest an sunt: AI Development, Cybersecurity, Web Development, Mobile Development și UI/UX, dintre care cea de Mobile Development este probă scurta de aproximativ 4 h, iar celelalte sunt probe lungi de peste 20h. Pentru prima dată probele vor fi împărțite în două secțiuni: una pentru începători și una pentru avansați, oferindu-le astfel tuturor posibilitatea de a se bucura de experiența iTEC. De asemenea, concurenții pot participa individual sau în echipe de până la 4 membri în funcție de proba aleasă. 

Pe durata concursului, participanții vor avea parte și de workshop-uri specifice care îi vor ajuta atât în cadrul competiției cât și mai departe.

Accesează itec.ro pentru mai multe informații despre probă și pentru a te înscrie până pe 1 mai!” 

 

Inspector școlar

Alexandru Popa